Autor:
Herder: Anton Graff, Public domain, via Wikimedia Commons Kant: Johann Gottlieb Becker (1720-1782), Public domain, via Wikimedia Commons

Nigel DeSouza (Ottawa Ülikool) külalisloeng: „Herder ja Kant elufilosoofiast ja moraali alustest“

Teisipäeval, 15. oktoobril kell 16.1517.45 peab Tartu Ülikoolis Mõtteloo kollokviumi sarjas külalisloengu Ottawa ülikooli kaasprofessor Nigel DeSouza. Loengu teemaks on „Herder ja Kant elufilosoofiast ja moraali alustest: saksa valgustuse kaks mudelit, kaasaegse perspektiiviga“. Ingliskeelne loeng toimub Jakobi 2-114.

Kõik huvilised on oodatud!

Herder ja Kant elufilosoofiast ja moraali alustest: saksa valgustuse kaks mudelit, kaasaegse perspektiiviga

Kuidas me peaksime kontseptualiseerima elu? Milline on mateeria ja elu vaheline suhe? Kas elu ja moraali vahel on fundamentaalne seos? Ettekande eesmärk on avada Johann Gottfried Herderi (1744-1803) ja Immanuel Kanti (1724-1804) erinevaid vastuseid nendele küsimustele ning visandada seejuures kaks erinevat saksa valgustuse mudelit inimese ja inimühiskonna mõistmiseks. Nende kontseptsioonide keskmes on Herderi ja Kanti vastavad teooriad hinge ja keha suhtest, mille juures küsimused hinge kui eluprintsiibi või mõtleva vaimu olemuse, dualismi, antidualismi ja hinge-keha vastastikmõju kohta on esmatähtsad. Viimases osas pöördume nende küsimuste uurimisel kaasaegse perspektiivi poole, nii nagu selle on välja pakkunud Evan Thompson oma kognitiivteadusliku enaktivismi teoorias, uurides lähemalt, mil moel nii Herder kui ka Kant jõudsid selle huvitava teooria oluliste aspektide sõnastamiseni.

Kõnelejast:

Nigel DeSouza on Ottawa ülikooli kaasprofessor. Tema uurimisalaks on Johann Gottfried Herderi filosoofia, varauusaegne filosoofia ja kaasaegne eetika. Ta on avaldanud artikleid Herderi metafüüsikast, epistemoloogiast, keele-, ajaloo- ja moraalifilosoofiast ning Herderi vastavatest dialoogidest tema eelkäijate ja kaasaegsetega, nt Leibnizi, Wolffi, Baumgarteni, Shaftesbury, Rousseau, Mendelssohni ja Kantiga. Tema artiklid on ilmunud mitmetes kogumikes ja ajakirjades nagu The British Journal for the History of Philosophy, Intellectual History Review, Herder Yearbook, Herder Handbuch (2016), ning kogumikus, mille ta ise on kaastoimetanud, Herder: Philosophy and Anthropology (2017, OUP). DeSouza on uue Cambridge Herder Translations sarja peatoimetajaks. Sarjas on ilmumas (2025) viis köidet Herderi filosoofilisi teoseid inglisekeelses tõlkes, millest kahele ta ise on tõlkijaks. Kaasaegsest eetikast on DeSouza avaldanud artikleid Charles Taylorist ning eetilise toimimise alustest (ajakirjades nagu Ethical Theory and Moral Practice). Hetkel töötab ta Herderi elufilosoofiat käsitleva monograafia kallal. 

Loengu toimumist toetab uurimisgrant PUT PRG942 „Rahvaste enesemääramine ajaloolises perspektiivis“.
 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Sinine pilt ja tiksu.

Vaimse tervise kuu x TÜÜE

Näituse "Virvendus" nimipilt

Ave Metsa fotonäitus viib vaatajad virvenduste maailma

Nutitelefon koolis

Teadlased, haridustöötajad ja lapsevanemad ootavad valitsuselt nutiseadmete kasutamise reguleerimist koolides